Козметични съставки: Кои комбинации да избягваме?
На всеки се е случвало да си купи нов прехвален продукт и да не види обещаните резултати. А понякога дори да влоши състоянието на кожата си въпреки положителните отзиви на много други потребители. И тогава изникват въпроси като „Защо при мен не действа?“, „Къде е проблемът?“, „Да не би да лъжат?“. И докато някои продукти просто не са подходящи за вашия тип кожа, причините могат да се дължат и на неудачно комбиниране на активни съставки.
Смесването на активи, които „не са един за друг“, е честа грешка, особено ако тепърва започвате да полагате осъзната грижа за кожата си. Най-често резултатът е или раздразнена кожа с нарушена бариера, или нулев ефект, тъй като активите взаимно се неутрализират/отслабват действието си. При по-опитните потребители кожата следва да е развила толеранс към силните активи с времето, но дори и в този случай е редно да се подхожда внимателно.
Ако искате да си спестите време, средства и разочарования в дългосрочен план, продължавайте да четете, за да разберете кои активни съставки може и не може да се комбинират в козметичната рутина.
Ретинолът е една от звездите на козметичния небосклон и може да направи чудеса с кожата ви. Той стимулира производството на нови клетки, насърчава синтеза на колаген и други важни кожни компоненти, изглажда фини линии и бръчки, отпушва порите и подобрява вида им, намалява хиперпигментации и акне. Тази толкова потентна съставка предполага плавно въвеждане и внимателна употреба.
Сработва се добре с:
-
Хиалуронова киселина
Тъй като ретиноидите могат да изсушат кожата, да предизвикат зачервяване и лющене, е най-добре да се комбинират със съставки, които хидратират пълноценно. Хиалуроновата киселина е перфектна в случая, тъй като има мощно хидратиращо действие, без да пречи на ефектите на ретинола.
Експертите препоръчват да се нанася серум с хиалуронова киселина преди ретинола във вечерната рутина, а също и сандвич метода, при който ретинолът се слага между два слоя овлажняващ продукт. Уверете се, че сте изчакали достатъчно между отделните продукти, за да успеят да попият напълно в кожата – около 20 минути интервал.
-
Пептиди
Пептидите са вериги от аминокиселини с възстановяващо действие на клетъчно ниво и подобно на хиалуроновата киселина хидратират в дълбочина. Те се допълват много добре с ретинола – комбинирани имат стягащ и уплътняващ ефект. Първо се нанася продуктът с пептиди и след като попие напълно, може безопасно да нанесете ретинола на напълно суха кожа.
-
Серамиди
Серамидите са основен градивен елемент на здравата кожа и имат важна роля за поддържането на нейните защитни функции и преодотвратяването на загубата на влага от кожата. Както вече споменахме, ретинолът има потенциала да изсуши кожата. Затова съвместната употреба на ретинол и продукт със серамиди може да бъде от особена полза, особено през процеса на въвеждане на ретинола.
Не бива да се комбинира с:
-
Чист витамин C (аскорбинова киселина)
Витамин C е страхотна добавка към дневната рутина, но комбинирането му с ретинол трябва да се избягва. И двата актива са силни, когато се използват самостоятелно, но нанасянето им един след друг носи риск от раздразнение. Така че е най-добре да ползвате витамин С сутрин, а ретинол – вечер.
-
Бензоил пероксид
Бензоиловият пероксид е съставка, която се ползва по лекарско предписание за третиране на акне и комбинирането с ретинол е голяма грешка! Освен че самоизключват действието си, ползвани заедно в рутината могат да доведат до сериозни раздразнения на кожата. Ако вашият лекар е предписал лечение, включващо и двете съставки, разделете ги като ползвате бензоил пероксида сутрин, а ретинола вечер.
-
AHA/BHA киселини
Киселините от алфа- и бета-хидрокси групите са химични ексфолианти, които притежават редица полезни свойства. Използват се за третиране на акне и хиперпигментации, почистват порите в дълбочина, заличават белези и цялостно подобряват вида на кожата. С ретиноидите обаче не се разбират добре, тъй като ползването им в една рутина би могло да доведе до раздразнения, зачервявания и нарушаване на защитната бариера на кожата.
Витамин С (аскорбинова киселина) е ключов актив в сутрешната рутина. Този антиоксидант освежава и озарява тена, предотвратява отпускането на кожата и изсветлява пигментните петна.
Сработва се добре с:
-
Витамин Е
Витамин С и витамин Е са силен екип – и двата актива предпазват от вредното влияние на свободните радикали, и също така имат фотопротективни свойства (защитават кожата от UV лъчите). Научните данни сочат, че двата витамина действат съвместно и комбинирането им удвоява техните ползи.
-
Ферулова киселина
Феруловата киселина и витамин C също засилват взаимно ефектите си в борбата със свободните радикали и фотостареенето, което ги прави перфектен екип. Също така феруловата киселина стабилизира и подобрява ефективността и трайността на силно нестабилната аскорбинова киселина.
KBEAUTY съвет: Комбинирайте витамин С с витамин Е и ферулова киселина в една рутина като специален защитен бустер срещу слънцето.
-
SPF
Мислете за витамин С и слънцезащитата като за Батман и Робин! Тези два суперактива не трябва да се разделят, тъй като се допълват идеално и заедно осигуряват мощна защита срещу вредните влияния на слънчевите лъчи.
Не бива да се комбинира с:
-
AHA/BHA киселини
Продуктите с чист витамин C обикновено са с ниско pH и смесването им с други киселини би причинило раздразнения. Затова е най-добре витамин С да се ползва в сутрешната рутина, а ексфолиращите киселини – вечер.
-
Бензоил пероксид
Този актив окислява витамин C и намалява неговата ефективност. Ако ви е предписан, най-добрият вариант е да ги ползвате по различно време от деня – витамин C в сутрешната рутина, а бензоил пероксидът – във вечерната.
KBEAUTY съвет: Схващането, че витамин С и ниацинамид не трябва да се комбинират е отживелица. Можете спокойно да се възползвате от ползите на тези чудесни активи, избирайки продукт, който ги съдържа във формулата си.
Пептидите са една от най-обсъжданите съставки в борбата със стареенето на кожата. Те благоприятстват вида на бръчките, отпуснатата кожа и еластичността. Съживяват кожата и подобряват защитните й функции. Освен анти-ейдж ефекта, който имат, пептидите помагат за намаляване на зачервяването, раздразнението и възпалението на кожата.
Сработват се добре с:
-
Витамин C
Допълването на пептидите с витамин C работи в посока намаляване на бръчките и подмладяване на кожата. Често ни задавате въпроса: Първо пептидите или витамин С? Ако витамин C е в чиста форма, е препоръчително първо да нанесете него върху напълно суха кожа. А ако става въпрос за продукт със стабилизирана форма на витамин C, е най-лесно да прецените според консистенцията на продуктите – първо нанесете по-течния и по-лек продукт.
KBEAUTY съвет: Избягвайте наслояване на продукти с висока концентрация на антиоксиданти и медни пептиди.
-
Ретинол
Да, знаем, че вече посочихме тази комбинация. Пропуснахте ли я? Върнете се малко по-нагоре.
-
Хиалуронова киселина
Комбинацията на пептидите с хиалуроновата киселина подобрява хидратацията и регенерацията на кожата. Нанесете първо хиалуроновата киселина под формата на тоник или серум на влажна кожа. Щом попие, преминете към серума или крема с пептиди.
Не бива да се комбинират с:
-
AHA/BHA киселини
Едновременната употребата на пептидите с киселините би отслабила ефикасността на пептидите. Нашият съвет е да разделите двата актива в различни рутини, като когато говорим за AHA киселини, те трябва да се нанасят вечер. В зависимост от конкретния продукт и неговата комбинация с останалите продукти, както и усещането върху кожата, BHA биха могли да се нанесат и сутрин, и вечер, но не в една рутина с пептидите.
Форма на витамин B3, ниацинамидът е антиоксидант, предлагащ редица възстановяващи и облекчаващи свойства за кожата: озарява тена и изсветлява пигменти петна, успокоява и намалява възпаленията, регулира секрецията на себум, укрепва защитната бариера и подобрява хидратацията на кожата. Освен това е нежен и съвместим с най-популярните козметични съставки.
Сработва се добре с:
-
Салицилова киселина (BHA)
Това е перфектната комбинация, ако имате мазна и склонна към акне кожа. Ниацинамидът контролира производството на себум, а салициловата киселина ексфолира мъртвите клетки и почиства порите в дълбочина.
-
Ретинол
Ниацинамидът е чудесен партньор на ретинола, защото му помага за постигане на по-бързи резултати и същевременно облекчава кожните раздразнения или сухотата, които може да предизвика.
-
Центела азиатика
Ниацинамидът и центелата са екипът за първа помощ, който веднага ще успокои чувствителната кожа, тъй като и двете съставки имат мощни противовъзпалителни свойства и също така подобряват нивото на хидратация, противодействат на загубата на влага и укрепват кожната бариера. Да се използват заедно е не просто вид употреба, а истински ритуал за обичане на кожата.
4. AHA/BHA киселини
Съчетаването на алфа-хидрокси киселини с ниацинамид е чудесна комбинация, ако вашите цели са изсветляване на пигментните петна и намаляване на бръчките и фините линии. След почистване на кожата, нанесете AHA киселините, изчакайте 15-20 минути и продължете с ниацинамида. Ползите ще бъдат удвоени!
В днешно време е много лесно да бъдем привлечени от вълната на новостите и тенденциите и в това няма нищо лошо! В този блог се постарахме да дадем полезна информация и практични съвети, за да бъдат избегнати потенциалните вреди за кожата. Все пак не забравяйте, че всеки човек е уникален и някои кожи поначало могат да понасят наслояване на силни активи или са изградили толеранс с времето и опита.
Така че не се страхувайте да изследвате и да научите повече за вашата кожа. Корейската козметика дава значителна свобода за това, защото е по-щадяща и формулирана да е по-нежна, успокояваща и хидратираща. Просто се съобразявайте със своя тип кожа и не забравяйте да следвате правилата за безопасно въвеждане на нови продукти в рутината си.
Забавлявайте се и се наслаждавайте да микс§матчвате и в грижата за кожата си!
Автор: Гергана Боева, Редактор: Марина Алексеева