Какъв е твоят тип кожа?
Да познавате своя тип кожа е ключът към работещата рутина. Суха, мазна, комбинирана или нормална - всеки тип кожа има своите специфични нужди и употребата на продукти, които не са предназначени за него, не би довела до желания резултат. Неподходящата козметика би могла дори да ви изправи пред още повече предизвикателства и да причини кожни проблеми, а никой не би желал това. За щастие има лесни начини за определяне на типа кожа и това е отправната точка за създаване и следване на ефективна рутина за грижа за кожата.
Самооценката на типа кожа е простичък, но работещ метод, който всеки може да изпробва в домашни условия. Има четири основни типа, сред които може да попадне вашата кожа, и това е генетично обусловено. За да определите достоверно типа на вашата кожата, трябва да обърнете внимание на количеството себум, което произвежда. Имайте предвид, че под влияние на различни фактори може да има спадове или повишено омазняване: производството на себум варира през годината и според възрастта. Студът през зимата нерядко предизвиква сухота, а знойните летни жеги правят лицата лъскави. Също така е нормално паралелно с процесите на стареене някои кожи плавно да преминават от мазна към суха. Във всеки случай, добре е да разглеждате кожата си като цяло, а не да съдите по изолиран участък или състояние, предизвикано от конкретен фактор. Ето два начина, чрез които да прецените от кой тип е вашата кожа:
-
„На голо“ – най-лесният тест, тъй като изисква единствено собствената ви преценка след почистване.
Измийте лицето си с нежен почистващ продукт, изплакнете, подсушете леко с потупващи движения и не нанасяйте нищо повече. След около 25 минути го прегледайте и преценете как усещате кожата си. Ако кожата е суха и опъната, вероятно типът на кожата е суха. Ако има признаци на омазняване в Т-зоната (челото, носа и брадичката) и сухи страни, значи имате комбинирана кожа. Ако няма такива признаци, това е нормална кожа.
-
С блотер – този метод определя степента на омазняване (ако изобщо има такова).
Прилага се на чиста кожа, но не веднага след измиване. На няколко места по лицето, включително Т-зоната, се притиска блотер или тънка хартиена салфетка, след което на светлина се гледа колко мазнина е поело. Ако е много, кожата е мазна. Ако е минимално, говорим за комбинирана. В случай че липсва, вашата кожа е нормална или суха. За по-точна оценка, тествайте пак вечерта, тъй като кожата се влияе от различни фактори през целия ден.
Самооценката дава представа в кой от типовете попада вашата кожа. Ето основните характеристики на всеки един от тях и как да поддържате здравето и вида на кожата си оптимално:
-
Суха кожа
Сухата кожа се характеризира с недостатъчно производство на себум, обикновено липсват видими пори. Кожата не произвежда нужните липиди (серамиди, мастни киселини, холестерол), които изграждат защитен слой, чието предназначение е да задържа влагата в нея и да я предпазва от външни влияния. Това води до нарушена бариерна функция и ви кара да усещате кожата си опъната и сърбяща, възможно е лющене, белене и загрубяване, често гримът се събира във фините линии. Сухата кожа се нуждае от по-богати и подхранващи продукти, които да компенсират липсващите липиди, както и от оклузивни (запечатващи) кремове и масла, които да предотвратят загубата на влага от кожата. Особено подходящи са и продуктите, които възстановяват и укрепват кожната бариера – оглеждайте се за серамиди, холестерол, мастни киселини, ниацинамид в състава; също търсете продукти, които включват естествени овлажняващи фактори като аминокиселини, урея, млечна киселина и други. За почистване заложете на нежни кремообразни продукти, като без проблем можете да пропускате почистващия продукт сутрин и да измивате лицето единствено с вода.
-
Мазна кожа
Причина за мазната кожа е свръхсекрецията на мастните жлези. Това кара лицето да лъщи, порите са разширени и предразположени към запушване. Топлината, повишената влажност на въздуха, хормоналните промени, стресът и диетата също могат да допринесат за засиленото омазняване на кожата, също както и употребата на неподходящи продукти. За да държите производството на себум под контрол, измивайте лицето сутрин и вечер с нежна почистваща пяна или гел, въведете в рутината си BHA и LHA (вижте темата за киселините тук), ползвайте глинени маски и заложете на леките гелообразни овлажнители, за сметка на тежките кремове. Но не пропускайте хидратацията – това, че кожата е мазна, не означава, че не трябва да си слагате крем!
P.CALM - UnderPore Foam Cleanser
-
Комбинирана кожа
Сухи бузи и омазняване в Т-зоната – смесената кожа е не по-малко предизвикателство, тъй като се колебае между два типа. През лятото, поради високите температури, производството на себум се засилва и кожата мазнее повече, през зимата пък е по-суха. Затова е от особено значение продуктите да се нагаждат и сменят според конкретните нужди на кожата. За да бъде комбинираната кожа щастлива, се изисква и комбинирана грижа. Кремовете 2 в 1, които съчетават лек гел-крем, подходящ за участъци, склонни към омазняване, и по-богат подхранващ крем, предназначен за сухи участъци от лицето, могат да бъдат перфектният избор за комбинирана кожа. А ползването на BHA киселини в мазните зони може да се окаже геймчейнджърът в грижата за този тип кожа, не го пренебрегвайте!
AXIS-Y - Cera-Heart My Type Duo Cream
-
Нормална кожа
С минимално производство на себум, ниска степен на сухота, малко несъвършенства, зачервявания и пъпки, нормалната кожа се счита за идеалния тип кожа и еталон, към който всички се стремят. И макар като цяло да не създава проблеми, грижата за нея е важна и дори най-семплата рутина се отплаща с времето. Почистване, хидратация и слънцезащита е основата, върху която да надградите с активни съставки, които ще забавят процесите на стареене.
Haruharu WONDER - Black Rice Hyaluronic Cream Unscented
Важно е да се обърне внимание и на състоянията, които може да засегнат кожата. Те са пряк резултат от нещо и никой тип кожа не е застрахован от тях. Добрата новина е, че са временни и могат да се третират успешно. Ето някои от най-често срещаните и как да подходите към тях:
-
Чувствителна кожа
Без значение дали е на гола кожа или причината е употреба на продукти, всяко зачервяване, дискомфорт, парене, щипене, подуване е червено флагче, че нетолерантността на кожата ви всъщност може да се дължи именно на това състояние. Тъй като чувствителността се отключва лесно от най-различни фактори – реакция от околната среда, нарушаване на оптималното ниво на pH на кожата, агресивни козметични съставки, е супер важно да се разбере какво точно я причинява, за да може да се противодейства. Във всеки случай е добре да се придържате към нежни хипоалергенни продукти с максимално опростен състав, които не съдържат аромати и оцветители. Корейският пазар изобилства от предложения за чувствителна кожа, които съдържат изпитани успокояващи и противовъзпалителни съставки като азиатска центела, хутиния, зелен чай, азулен и други.
ETUDE - SoonJung pH 5.5 Relief Toner
-
Акнеична кожа
Склонността към акне и мазната кожа често вървят ръка за ръка, но това състояние може да се яви като неканен придружител и към всеки един от останалите типове. Много са факторите, които го причиняват и поддържат налице – от генетично предразположение, през хормонални промени, стрес, неправилна диета, тютюнопушене, замърсявания от околната среда, бактерии до прием на медикаменти. Някои съставки в козметичните продукти също носят вина за неприятните пъпки, затова е добре да избягвате всичко, което има потенциала да запушва порите. Не бива обаче да лишавате кожата от хидратация, просто се уверете, че използвате продукти, формулирани специално за това състояние. Особено подходящи активни съставки за кожата, предразположена към акне, са ниацинамид, азелаинова киселина, ретиноиди и BHA киселини, както и мощните растителни екстракти от азиатска центела, чаено дърво, лайка и т.н., които намаляват възпалението и ускоряват заздравяването на кожата, а тонер падовете и пачовете за пъпки са хитър начин да третирате локално проблемните зони и да ги предпазите от замърсявания.
Anua - Heartleaf Pore Control Cleansing Oil Mild
-
Дехидратирана кожа
Дехидратираната кожа често изглежда и се усеща като суха, но има съществена разлика между двете. Както вече споменахме, сухата кожа е тип кожа, при който липсва омазняване, докато дехидратирана кожа е състояние, характеризиращо се с недостиг на вода. То може да се прояви при всички типове кожа и понякога е придружено от прекомерно омазняване, с което кожата компенсира липсата на влага. Налице е усещане за опънатост и сухота след почистване, намалена еластичност на кожата, бръчиците и фините линии стават по-видими. Пресушаването обикновено е резултат от употреба на агресивни съставки, които нарушават защитната бариера и кожния микробиом, и наличието му е знак, че допускате някаква грешка в грижата за кожата си и това не ѝ се отразява добре. Конкретни виновници за това може да са агресивни почистващи продукти с прекалено високо pH, продукти с високо съдържание на денатуриран алкохол, употребата на абразивни скрабове и четки за почистване на лице, прекомерна употреба на силни активни съставки като ретиноиди или AHA/BHA киселини. Като всяко състояние, и това е временно явление и правилното третиране е ключът към здравата и хубава кожа. На първо място преосмислете рутината си и кажете „Чао“ на всички продукти и манипулации, които предизвикват реакция в кожата. Почиствайте с деликатен продукт, който не изсушава кожата, и включете хидратиращ тоник и лист-маски, за да си доставите мигновено допълнителна влага. Серумите със серамиди и съставки, които подсилват кожната бариера, са прекрасни и ще помогнат по-бързо да възвърнете баланса на кожата си. Като последна стъпка, запечатвайте влагата с крем или гел, за да консолидирате ефекта на предходните продукти. И разбира се, пийте много вода!
mixsoon - Glacier Water Hyaluronic Acid Serum
-
Зряла кожа
Съзряването протича с различен темп при различните типове кожа, но за съжаление, рано или късно, всички те се предават пред процесите на стареене. Общите признаци за зряла кожа имат своето индивидуално изражение на всяко лице и могат да се проявяват в различен момент и по различен начин. Понякога се наблюдава преход между типовете кожа (мазна към суха, например), но задълбочаването на линиите и бръчките, загубата на еластичност не подминават никого в даден момент. Въвеждането на анти-ейдж продукти в рутинната грижа е начинът да се запази младият вид на кожата за по-дълго. Ретиноиди, пептиди, витамин C и други антиоксиданти – това са активи, които трябва да намерят своето място в ежедневието ви. Те стимулират производството на колаген и поддържат кожата здрава, плътна, стегната и сияйна. Добрият хидратиращ продукт също е задължителен, защото заключва влагата в кожата и поддържа хидро-липидния баланс. Дали ще е крем с по-богата текстура или лек гел, уверете се, че е подходящ за вашия тип кожа, за да извлечете максимална полза от употребата му. Не пропускайте да защитите зрялата кожа от вредните фактори на околната среда (UV лъчи, замърсен въздух, ниски и високи температури, цигарен дим), които допълнително нанасят поражения върху деликатното ѝ състояние, чрез широкоспектърна слънцезащита и продукти с антиоксиданти.
Да знаеш кой е твоят тип кожа е първата стъпка по пътя към здравия вид и сияйно излъчване. Придържайте се към продукти, предназначени за него и обръщайте внимание как кожата ви откликва на различните активни съставки. Не забравяйте, че тя може да минава през различни състояния и ще се променя през целия ви живот. Нека това не ви разстройва - обичайте я, грижете се за нея и всичко ще бъде наред!
Автор: Гергана Боева, Редактор: Марина Алексеева