Промокод EXTRA за -10%

Доставка до easybox за 3.99 лв.


На фокус: Ексфолиращи киселини


 
 Добавено на: 17.04.2024

  

Като обект на резервираност и отрицание, особено през предстоящия слънчев сезон, намираме за нужно да обърнем вниманието към една чувствителна тема, а именно киселините. AHA, BHA, PHA, LHA – някои са по-добре познати, други са по-нови на козметичната сцена. Заради своите ползи те намират място в състава на топ корейски козметични продукти и сред потребителите имат своите фенове, които просто ги обожават. При все това, към тези активи продължава да съществува страх, особено от хората с чувствителна кожа. Дали обаче този страх е основателен или се дължи на липса на достатъчно информираност? В тази статия ще получите нужната информация, ще развенчаем някои митове и ще дадем отговори на въпросите защо, как и кога се ползват киселини в грижата за кожата.

  

AHA, BHA, PHA, LHA са хидрокси киселини с уникални свойства, които можем да открием в различни вещества в природата. Те имат ексфолиращо, обновяващо и заздравяващо действие и са наш приятел. Употребата им избистря тена и текстурата на кожата, тъй като те деликатно разрушават епидермални връзки, които държат мъртвите клетки и по този начин подпомагат естествения процес на обновяване. Продуктите, базирани на тези ексфолиращи киселини, са резултат от внимателни клинични и технологични проучвания и се използват в широка гама категории като почистващи средства, тонери, есенции, падове, шийт маски. А сега да видим кои техни свойства ги правят толкова любими и с кои типове кожа си взаимодействат най-ефикасно.

  

AHA или алфахидрокси киселинната група включва водоразтворими киселини с натурален произход (гликолова, млечна, ябълчена, бадемова, лимонена, винена киселина). Продуктите с AHA киселина деликатно „отлепват“ най-горния слой на епидермиса, премахвайки замърсяванията и мъртвите клетки, за да разкрият чиста, свежа нова дерма. Малките им молекули проникват дълбоко и в кратки срокове успяват да редуцират хиперпигментации и фини бръчки, да заличат белези. Помагат при себорея и кератоза пиларис, позната като „гъша кожа“, предотвратяват появата на акне и действат изключително благоприятно при суха кожа, тъй като имат и хидратиращи свойства.. Редовната употреба на AHA киселини насърчава производството на колаген и еластин в кожата, придавайки й гладък релеф и еластичност.  Твърдението, че дразнят и могат да нанесат щети е много относително и при правилното им използване този риск практически не съществува. А как и кога се ползват всъщност? Безопасността повелява и AHA да се въвеждат плавно към рутината. Започва се с употреба 1-2 пъти в седмицата, с по-ниска концентрация, която постепенно би могла да се надгради. Използването на продукти с концентрация над 8-10% може да наруши кожната бариера и обикновено е по лекарска преценка. Алфа хидрокси киселините се ползват вечер, поради потенциалната вероятност от поява на раздразнения. През първата седмица на въвеждане AHA в рутината кожата става фоточувствителна и в този ред на мисли лятото може да не е най-подходящият сезон за тяхното включване. Много хора не са стриктни към използването на слънцезащита, но ако вие не сте от тях и подновявате своя SPF продукт на 2 часа, носите очила и шапка и търсите сянката, не би следвало да имате притеснения относно АHA в лятната си рутина и ще можете да се радвате на здрава и сияйна кожа през целия сезон.

     

COSRX - Refresh ABC Daily Toner (AHA BHA Vitamin C)

COSRX - Refresh ABC Daily Toner (AHA BHA Vitamin C)

  

Абревиатурата BHA стои зад наименованието бетахидрокси киселини, сред които най-използваната за козметични цели е салициловата (salicylic acid). BHA също имат ексфолиращо действие, но работят по различен от AHA начин. BHA са мастноразтворими и действат много добре при мазна и комбинирана кожа, тъй като проникват по-дълбоко в порите, отпушват ги и почистват, намаляват размера им, контролират производството на себум. Те увеличават устойчивостта на кожата към ултравиолетовото увреждане, имат антибактериални и противовъзпалителни свойства, което ги прави подходяща съставка в продукти за борба с акнето по лицето и тялото. Водят се по-нежни от AHA и се счита, че при правилна употреба салициловата киселина не причинява раздразнения. BHA в рутината премахва черни точки и пъпки и изглажда грубата и неравна кожа, за да разкрие здравословния ѝ блясък. Звучи ви невероятно? Пробвайте, за да повярвате!

  

P.CALM - UnderPore Mask Pack

P.CALM - UnderPore Mask Pack

  

LHA или липохидрокси киселина си спечели много почитатели през последните години заради своите терапевтични и подмладяващи свойства. LHA е дериват на салициловата киселина с много по-нежно ексфолиращо действие. Тя е най-деликатната от всички видове киселини, ползвани в козметиката, тъй като заради по-големия размер и тегло на молекулите си тя прониква по-бавно и в по-малка дълбочина. Нейното pH е близко до идеалното за кожата от 5,5 и рискът от появата на раздразнения е много нисък. Всичко това я прави безопасна и препоръчвана за третиране на акне, широки пори и контрол на себума дори при супер чувствителна кожа и розацея. До тук прекрасно, а дори не сме изредили всичките ѝ ползи! Клинични изследвания сочат, че ефектите от използването ѝ се сравняват с тези на третиноина – мощна анти-ейдж атака, стимулираща производството на гликозаминогликаните, колагена и еластина, която прави повърхността на епидермиса полирана, кожата стегната и ревитализирана. На всичко отгоре не причинява фоточувствителност и смело може да се ползва в рутината ежедневно, дори сутрин и вечер. Постепенното включване е препоръчително!

  

Torriden - BALANCEFUL Cica Toner Pads

Torriden - BALANCEFUL Cica Toner Pads

  

PHA или полихидрокси киселините са съставка от ново поколение. Подобни са на AHA, но по-хидратиращи и много по-нежни. Препоръчват се за нормална и склонна към акне кожа, тъй като балансират производството на себум. Деликатно ексфолират мъртвите клетки от повърхността на кожата без да безпокоят нежните долни слоеве, изглаждат релефа и озаряват тена. Това се дължи на молекулите на PHA, които са сравнително големи. Това значи по-плитка пенетрация в клетките, съответно не предизвикват раздразнения и са подходящи за по-чувствителните от нас. Освен за здравото състояние на кожата, те се грижат и за младия ѝ вид като се борят с гликацията. Това е химичен процес, при който усвоената захар отслабва нивата на колаген и еластин в кожата. Още един бонус при тях е, че са антиоксиданти и са хюмектанти – т.е. привличат влагата и я задържат, доставяйки усещане за свежест. Няма как да останем безразлични към полихидрокси киселините и съм сигурна, че много от вас са нетърпеливи да ги пробват. Съветът ни е да започнете с 2 пъти седмично и постепенно да станат част от ежедневната ви рутина след почистване, придружени от останалите ви продукти за лична грижа, вечер или сутрин. Макар да не предизвикват фоточувствителност, придържайте се към своя SPF продукт.

  

Haruharu Wonder - Centella 3% PHA Gentle Liquid Exfoliating Serum

Haruharu Wonder - Centella 3% PHA Gentle Liquid Exfoliating Serum

  

Нека обобщим:

AHA – за суха и нормална кожа; при фини линии, хиперпигментации, белези и неравности по релефа, себорея; ексфолира и изсветлява; анти-ейдж ефект; препоръчително е да се ползва вечер.
BHA – за комбинирана и мазна кожа, склонна към акне, черни точки и разширени пори; с антибактериален и противовъзпалителен ефект; ексфолира и се бори с несъвършенствата; ползва се сутрин или вечер.
LHA – за чувствителна кожа, при розацея; препоръчва се при запушени и разширени пори, акне; анти-ейдж ефект; ексфолира и уплътнява; ползва се сутрин или вечер.
PHA – за суха и зряла кожа; анти-ейдж ефект; ексфолира и подмладява; ползва се сутрин или вечер.

  

Комбинирането на киселини с други активи в ежедневната рутина създава синергичен ефект, т.е. ексфолирайки епидермиса отваряме фронт на останалите продукти да проникнат по-дълбоко в дермата и засилваме ефективността им. От есенциална важност е да знаем обаче с кои съставки/какви продукти киселините не би било удачно да комбинираме (освен ако не са произведени с конкретната комбинация):

  • Ретиноиди
  • Витамин Ц
  • Бензоил пероксид
  • Физични (механични) ексфолианти

Комбинацията на тези съставки, особено при по-концентрирана форма на активните съставки, може да предизвика кожни раздразнения. А как се разбират киселините с пептидите? Бихте могли да ги използвате в една рутина с изчакване от 10-15 минути след нанасяне на киселините и добавяне на хидратиращ тоник преди употреба на продукта с пептиди.

  

И за финал, да не забравяме, че както с всички останали продукти за грижа за кожата, преди да използвате киселини за пръв път, е добре да вземете следните предпазни мерки:

·         Тествайте продукта на малък участък, например зад ухото – мястото е с по-слаба чувствителност и лесно се прикрива.

·         Ако продуктът причини дразнене, щипене или изгаряне, изплакнете добре с вода и преустановете употребата му.

·         Ако не последва реакция, следвайте указанията за употреба и използвайте с удоволствие. ☺️

  

  

Автори: Гергана Боева, Марина Алексеева