Акне – защо при нас рутината не работи?
Акнето е състояние на кожата, което се появява когато космените фоликули се запушват с мазнина и мъртви епителни клетки. Именно тези филаменти са причината за поява на черни точки, затворени комедони, пъпки или кисти. Акнето е най-често срещано сред тийнейджърите, но се наблюдава и при всички други възрасти.
В зависимост от тежестта си, акнето може да причини емоционален дискомфорт и белези по кожата. Колкото по-рано започнете правилното лечение, толкова по-малка е вероятността от остатъчни белези.
Какво включва правилното лечение на акне?
Ако вие сте от хората, които са използвали множество козметични продукти, но акнето не минава, това означава, че изпускате най-важната точка от лечението, а именно, че това не се случва единствено и само с рутина за кожата.
-
На първо място по важност е посещението при дерматолог, който да даде насоки и да ви запознае с особеностите на вашата кожа, акнето и важността на следващите точки. Изграждането на правилна рутина също е изключително важна стъпка.
Примерна рутина:
СУТРИН
- Измиване на лицето със студена вода (освен че студената вода свива кръвоносните съдове, подпомага стимулирането на хормона на щастието – серотонин). Имаме пациенти, които предпочитат и сутрин да използват измивен продукт за лицето, това не е грешно, важно е той да бъде нежен, хидратиращ и да не пресушава кожата.
- Хидратация – да бъде с лека текстура и некомедогенни съставки (ако чувствате, че слънцезащитата ви хидратира достатъчно можете да пропуснете тази стъпка). Важно е нанасянето на хидратация да става на влажна кожа, тъй като това води до по-голямата ѝ абсорбция.
- Слънцезащита 50+ – отново да бъде с лека текстура (флуид). Използвайте я целогодишно, защото макар и без слънце зимните месеци, UV лъчите са налице и оказват влияние върху старенеето на кожата и появата на хиперпигментация при зарастването на пъпките.
Активните съставки сутрин от типа на различни киселини и витамин C могат в допълнение да раздразнят нарушената кожна бариера при пациенти страдащи от акне, затова сутрешната грижа е опростена до измиване, хидратация и слънцезащита.
Ако използвате грим, препоръчително е той да е с некомедогенни съставки, отново лека текстура и неплътна покривност. Най-щадящи за кожата са слънцезащитните продукти с цвят. Нанасянето на грима започва 15-20 минути след попиването на слънцезащитата.
ВЕЧЕР
- Измиване на лицето с нежен измивен продукт (ако използвате грим или сте с мазна кожа, употребата на измивен продукт на маслена основа или двойно почистване са подходящи за вас методи).
- Хидратация – важно е нанасянето на хидратация да става на влажна кожа, тъй като това води до по-голямата ѝ абсорбция.
- Редуване на ретиноиди (ретинол, третиноин, бакучиол) с нежни тонери с AHA, BHA киселини през вечер.
- Ако чувствате кожата си пресушена, можете да нанесете отново хидратация.
Защо тонерът/кремът е преди активната съставка, а не обратното? Целта на тази поредност е да запазим кожната бариера здрава, т.е. между кожата и активната съставка в т. 3 да има бариера от хидратацията. По данни на голям брой пациенти, които поставяха на първо място тоник с киселина/ретиноиди и след това хидратация, идваха в кабинета буквално с нацепена кожа на лицето от сухота. Именно поради тази причина рутината и поредността е модифицирана и тоникът (с активни съставки)/ретиноидите се нанасят на последно място.
! За всяко измиване на лицето използвайте различна памучна кърпа, тъй като в тях лесно се наслагва мръсотия, бактерии и др.
-
Следващ съществен фактор е начинът ни на живот и хранене – достатъчно сън, намаляване на стреса (което в 21-ви век звучи трудно, но не невъзможно) и качествена храна (прилагане на т.нар. антиинфламаторна /противовъзпалителна/ диета, т.е. изключване на храни, които имат функцията да стимулират мастните жлези). Избягвайте:
- Всички продукти със захар (бяла, тръстикова, аспартам и всякакъв тип подсладители). Подходящ подсладител е еритритолът.
- Млечни продукти - прясно мляко, сирена, кашкавали (киселото мляко е позволено и влияе добре).
- Пилешко месо (съдържа голям набор от хормони).
- Добавки за фитнес (протеин, креатин).
- Пакетирани и мазни храни, чипсове, junk foods.
- Витамини от група Б (Б6 и Б12).
Един базов пример: представете си, че управлявате кола на бензин. Ако сложим газ в резервоара колата няма да се движи. Така е и с хората, особено тези с по-мазна кожа. Ако не използваме хубава и качествена храна, организмът ни няма да функционира добре и кожата, като наш най-голям имунен и функционален орган, веднага ще реагира на грешното „гориво“ (в интернет има изключително много теми за връзката между стомашната флора и микробиома на кожата, които не могат да функционират един без друг).
Има ли храни, които могат да забързат процеса на лечение? Да.
> Храна, която има силен противовъзпалителен ефект и се приготвя лесно у дома е смути от стръкче целина, 1 л. куркума на прах, 1/2 ябълка, малко джинджифил и лимон, блендирани с вода и приети сутрин на гладно.
> Неколкократно дневно чай от мента влияе добре за регулация на хормоните.
-
Следваща изключително важна стъпка, особено при женския пол, е прегледът при гинеколог (при женския пол)/ендокринолог (при двата пола), който да провери всички хормони и да предостави лечение и начин за справяне с проблема, ако има такъв. Ако имате акне, което не се поддава на локално лечение и гинекологът/ендокринологът ви каже, че всичко с хормоните е наред, по-скоро потърсете второ мнение.
-
Почистване на лице при козметик всеки месец – от първостепенно значение е почистването на отворени/затворени комедони, от които впоследствие могат да се появят активни пъпки/кисти. Пъпките и кистите на се изстискват, тъй като това води до поява на белези.
-
Какво да предприемем ако вече сме изпълнили горните стъпки, акнето е в миналото, но белезите са още налице?
Задължително се консултирайте с вашия дерматолог, който ще ви насочи към най-правилните процедури и тяхната последователност.
- СО2 аблативен лазер.
- Микронидлинг.
- Микронидлинг с радиочестота (Morpheus8).
- Химичен пилинг.
Автор: Д-р Габриела Григорова